اگر طرفدار پر و پا قرص اهرام مصر باستان هستید، دانش خود را با واقعیات گیج‌کننده درباره اهرام مصر آزمایش کنید!

اهرام پر رمز و راز
اهرام پر رمز و راز

اهرام برای بشر همچون یک رمز و راز باقی مانده است. حتی در سال ۲۰۱۸، ما در حال کشف اطلاعات بیشتری در مورد این شگفتی‌های ساخته‌شده توسط بشر هستیم. بسیار تعجب‌آور است، با هر کشفی می‌فهمیم تنها اندکی در مورد آن ها می‌دانیم!

در اینجا لیستی از جالب‌ترین واقعیت‌های هرمی، که ممکن است از آن‌ها اطلاع نداشته باشید وجود دارد:

عجایب مهندسی!

عجایب مهندسی
عجایب مهندسی

هرم جیزه ۴۵۰۰ سال پیش در مصر بنا شده و تا قرن نوزدهم به عنوان بلندترین ساختمان ساخته‌شده توسط بشر باقی مانده است. این بدان معناست که به عنوان بلندترین ساختمان در طول ۳۸۰۰ سال جای خود را حفظ کرده است!

نکته گیج‌کننده در مورد این اهرام باستانی، توانایی مصری‌ها در ساختن چنین چیزی بسیار عظیم با روش‌های ساختمانی پیش از تاریخ است!

تعدادی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید!

چندین اهرام وجود دارد
چندین اهرام وجود دارد

اگر از شما در مورد تعداد اهرام بپرسیم، کدام عدد از ذهنتان عبور خواهد کرد؟ چند هرم هنوز روی زمین ایستاده‌اند؟ ۵ یا ۱۰؟ نه، تعداد آن‌ها بیش از ۵۰۰۰ تا است!

اگرچه هدف واقعی از ساخت اهرام مصر بسیار مورد بحث است، اما جای تعجب است که چنین سازه‌های قدرتمندی ۴۰۰۰ سال پیش‌ساخته شده اند.

سنگ‌هایی که وزنشان بیش از فیل‌هاست.

سنگ های عظیم
سنگ های عظیم

زمانی را تصور کنید که ماشین‌آلات پیشرفته‌ای همچون جرثقیل یا لیفتراک وجود ندارد. در این زمان بود که مصریان این اهرام را با سنگ‌هایی که هر قطعه حدود ۵ تا ۱۰ تن وزن دارند، برپا کردند!

همه این سنگ‌ها را بالا کشیدند و یکی‌یکی روی هم گذاشتند. تنها تصور این فرآیند شگفت آور است. محققان هنوز در تلاش‌اند تا دریابند که آن‌ها چگونه به چنین موفقیتی دست‌یافته‌اند.

تونل‌های پیچیده

تونل های پیچیده درون اهرام
تونل های پیچیده درون اهرام

واقعیت حیرت‌انگیز دیگر این است که یک شبکه پیچیده از معابر، چاله‌ها و محفظه‌هایی زیر هرم وجود دارد. این تونل‌ها صدها سال تاریخ و هزاران اثر باستانی را در خود نگهداری می‌کنند. اگرچه مقامات مصری بیشتر اشیا یافت شده از حفاری را تحت کنترل قرار داده‌اند، اما جزئیات آن برای عموم مردم در دسترس نیست.

حقه بردگان

سازندگان اهرام
سازندگان اهرام

اعتقاد عمومی بر این بود که بردگان وظیفه ساخت اهرام عظیم را دارند. بعداً این موضوع مورد تناقض قرار گرفت و متوجه شدند که این کارگران حقوق‌بگیرانی بودند که وظیفه ساخت‌وساز را بر عهده داشتند. کارگران از اطراف شمال و جنوب، افرادی بودند که به کار خود احترام می‌گذاشتند و بی‌وقفه کار می‌کردند. مقبره‌های کارگری تقریباً در سال ۲۰۱۰ کشف شد. بدن آن‌ها در ماسه ی خشک همراه با شیشه‌ی آبجو و نان برای زندگی پس از مرگ حفظ می‌شد.

تهویه مطبوع باستانی

تهویه مطبوع در اهرام
تهویه مطبوع در اهرام

واقعیت جالب دیگر در مورد این سازه‌های خارق‌العاده این است که با وجود نوسانات شدید دمای شبانه‌روز، دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد  در داخل اهرام بزرگ ثابت می‌باشد. بر جد تهویه مطبوع باستان درود بگویید!

هرمی در اطراف صندوق

هرم در اطراف صندوق
هرم در اطراف صندوق

در داخل محفظه اصلی جیزه یک صندوقچه قرار دارد که بسیار بزرگ بوده و نمی‌توان آن را از طریق ورودی باریک داخل کرد. این واقعیت باستان‌شناسان را به این باور رساند که هرم بزرگ در اطراف صندوقچه ساخته شده است.

چگونه در ۴۵۰۰ سال قبل این‌چنین دقیق بودند؟

اهرامی بسیار دقیق
اهرامی بسیار دقیق

مصریان از دو صورت فلکی (غوطه بزرگ بود و دیگری غلاف کوچک) برای تراز كردن اهرام خود در جهت شمال به جنوب استفاده كردند. مقبره‌ها با دقت تا ۰٫۰۵ درجه در شمال و جنوب قرارگرفته‌اند. این در عصری اتفاق افتاده است که ابزار دقیق امروزی حتی تصور هم نمی‌شد!

رمز و راز ملات

رمز و راز ملات در اهرام
رمز و راز ملات در اهرام

یک ضرب‌المثل قدیمی عربی وجود دارد که می‌گوید: «انسان از زمان می‌ترسد، زمان از اهرام می‌ترسد». اهرام یکی از قدیمی‌ترین عجایب باقی‌مانده هستند.

دلیل آن ملات فوق‌العاده چسبناک ساخته‌شده برای ثابت کردن سنگ‌ها در جای خود است. ملات استفاده‌شده در ساخت این اهرام بارها و بارها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند. اما ترکیب دقیق مواد تشکیل‌دهنده هنوز یک معما است. تقریباً ۵،۰۰،۰۰۰ تن ملات استفاده‌شده و مقاومت آن از سنگ‌ها بیشتر می باشد.

روان‌ترین درب چرخشی ۲۰ تنی

در بیست تنی روان
در بیست تنی روان

در هرم جیزه مجموعاً ۳ درب گردان وجود دارد. یکی از درهای عظیم، یک درب چرخان ۲۰ تنی در هرم بزرگ است و آن قدر متعادل است که می‌توان آن را از داخل فقط با یک دست باز کرد! زمانی که بسته می‌شود، تناسب آن قدر کامل است که با دیوار مخلوط شده و باعث می‌شود قابل‌رؤیت نباشد!

آن‌ها مثل طلا درخشیدند!

پوشش درخشان اهرام
پوشش درخشان اهرام

در زمان ساخت، اهرام مصر باستان با یک پوشش آهکی کاملاً صیقلی پوشانده شده بودند. سنگ آهک هنگامی که روی اهرام قرار می‌گیرد به معنای واقعی کلمه، مانند الماس هنگام تابش خورشید می‌درخشد. این درخشش باعث می‌شد تا سازه‌ها از کیلومترها دورتر قابل‌مشاهده باشند.

همسو شدن با کمربند جبار

کمربند جبار
کمربند جبار

سه هرم جیزه دقیقاً در یک راستا قرارگرفته‌اند تا با سه ستاره کمربند جبار همخوانی داشته باشند. در واقع این اهرام ضمن ایجاد تقلید وفادارانه از کمربند جبار، در واقع مستقیماً به سمت آن هستند.

هرم تخت اولیه

اهرامی با صفحه صاف
اهرامی با صفحه صاف

آیا می‌دانید هرم‌هایی با صفحه ی صاف وجود دارد!؟ بله، بسیاری از اهرام اولیه در سراسر جهان با صفحه ی صاف ساخته‌شده‌اند. در واقع، اولین هرم ساخته‌شده توسط مصری‌ها در محل سقاره حدود ۴۷۰۰ سال پیش، اضلاع مثلثی نداشت. این مقبره، متعلق به پادشاه مصر، جوزر بود و سقفی مسطح داشت که باعث شد باستان‌شناسان باور کنند که اولین اهرام واقعاً مسطح بودند. بسیاری از اهرام مشابه حتی امروز نیز وجود دارند.

هدف مستاباس

مستاباس، مقبره ای برای افراد
مستاباس، مقبره ای برای افراد

مستاباس مقبره‌ای برای افرادی بود که از رده‌های بالایی برخوردار نبودند و مقبره‌های آن‌ها در اتاقک‌های مخصوصی در داخل اهرام ساخته می شد. مورخان بر این باورند که تنها دلیل وجود مقبره‌های مستاباس این خواهد بود که روح‌های درون آن‌ها ممکن است در زندگی پس از مرگ خود همچنان به پادشاه خدمت کنند.

نگهبان خفرع

نگهبان خفرع
نگهبان خفرع

مجسمه عظیم ابوالهول حدود ۴۵۰۰ سال پیش در نزدیکی هرم بزرگ ساخته شده است. ساختار بدن شیر و سر فرعون دارد و تنها هدف ابوالهول محافظت از هرم خفرع در جیزه بوده است.

ایمهوتپ چند استعدادی

ایمهوتپ
ایمهوتپ

ایمهوتپ یکی از نخستین معماران اصلی مصر است. وی به عنوان مخترع هرم شناخته می‌شود. مهارت‌های او به همین جا ختم نمی‌شود زیرا او یک پزشک، ستاره‌شناس و کشیش اعظم می باشد. وی وزیر دجوسر بود و پس از مرگ او به عنوان خدای پزشکی مورد پرستش قرار گرفت.

صندوق یک سنگی

صندوقی ساخته شده از سنگ یک تکه
صندوقی ساخته شده از سنگ یک تکه

یک صندوقچه مرموز در هرم بزرگ جیزه وجود دارد که از یک سنگ گرانیت ساخته شده است. بلوک گرانیت عظیم حفاری‌شده و به یک صندوقچه تبدیل شده است. صندوق در داخل محفظه پادشاه در داخل هرم قرار دارد و قبل از ساخت سقف در آن قرار داده شده است. مردم بر این باورند که صندوقچه خواص جادویی دارد.

امتیاز دهید: ستاره ی سمت راست یعنی یک امتیاز و ستاره ی سمت چپ یعنی پنج امتیاز.
[تعداد: 7 میانگین: 5]
ارتقاء کسب و کار شما

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید